O SMPG Lider

Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewodników Górskich (SMPG) LIDER z siedzibą Zakopanem powstało w 2004 roku jako polska gałąź międzynarodowej organizacji przewodnickiej Union of International Mountain Leader Associations (UIMLA). UIMLA jest jedyną obok IVBV/UIAGM/IFMGA międzynarodową organizacją przewodnicką górską rozpoznawalną na całym świecie.

SMPG Lider rzesza grupę ponad 140 Międzynarodowych Przewodników Górskich, pochodzących z różnych stowarzyszeń, kół przewodnickich i środowisk.

HISTORIA SMPG

Od listopada 2004 roku SMPG, wraz z przewodnickimi organizacjami z Bułgarii i Włoch, było członkiem aspirantem UIMLA. Po cyklu szkoleń przeprowadzonych pod kontrolą komisji technicznej UIMLA, polscy przewodnicy zrzeszeni w SMPG zostali przyjęci do grona Międzynarodowych Przewodników Górskich podczas zjazdu UIMLA w Hiszpanii w listopadzie 2005 roku. Wszyscy przewodnicy, którzy zaliczyli pozytywnie cykl szkoleniowy zorganizowany przez stronę polską, otrzymali odznaki i legitymacje uprawniające do prowadzenia klientów po wszystkich górach państw członkowskich.

Przewodnicy górscy, członkowie naszego stowarzyszenia wyszkoleni są zgodnie z międzynarodowym standardem International Mountain Leader (IML) i mają wszechstronne kompetencje do prowadzenia grup i turystów indywidualnych na trasy wycieczkowe w górach całego świata z wyłączeniem wypraw na lodowce oraz trasy obejmujące techniczną wspinaczkę górską.

Nasi przewodnicy działają od gór w krajach sąsiadujących z Polską przez Alpejskie ścieżki po Himalaje, bezdroża Patagonii czy wulkany Indonezji.

Przynależność do naszej organizacji jest ważna zwłaszcza dla tych przewodników, którzy traktują swoją pracę przewodnicką jako stałe źródło dochodów i pragną swą działalność prowadzić również poza granicami Polski.

about images