Wycieczka Idź w góry czytaj więcej

Kurs 2016 czytaj więcej

Półrocznik 2016 czytaj więcej

UIMLA wiadomości ogólne

UIMLA (Union of International Mountain Leader Associations)
została oficjalnie utworzona 27 listopada 2004 na zjeździe organizacji przewodnickich w Chambery (Francja). Tworzą ją organizacje przewodników górskich z następujących Państw:
- Andora (Associacions de Guies Acompanyantes de Muntanya d’Andorra)
- Belgia (Union Professionnelle des Métiers de la Montagne)
- Francja (Syndicat National des Accompagnateurs en Montagne)
- Hiszpania (Asociacion Española de Guia de Montaña)
- Polska (Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewodników Górskich "Lider")
- Szwajcaria (Association Suisse des Accompagnateurs en Montagne)
- Wielka Brytania (The British Association of International Mountain Leaders)

Od 6 listopada 2010 nastąpił istotny rozwój organizacji, która obecnie obejmuje następujące kraje członkowskie: Argentyna, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Holandia, Niemcy, Peru, Słowacja, Włochy. Ponadto członkiem - aspirantem UIMLA jest organizacja przewodnicka z Macedonii, zaproszenie do stażu kandydackiego otrzymały Maroko, Quebec, Słowenia, Czarnogóra.

Organizacja ta powstała, by zunifikować przewodnictwo górskie w Europie i na Świecie. Współpracuje w tej dziedzinie z drugą organizacją przewodnicką IVBV, w porozumieniu z którą wyznaczyła zakresy działań i uprawnień swoich członków.

Najważniejszym zadaniem stojącym przed UIMLA jest doprowadzenie do oficjalnego zaistnienia tej organizacji w prawodawstwie europejskim tym samym sankcjonując, ale i legalizując pracę członków - przewodników w krajach europejskich należących do organizacji. Kolejne zadanie to propagowanie organizacji, logo, standardów we wszystkich miejscach związanych z obsługą ruchu turystyki górskiej w krajach członkowskich, a także poza nimi. W praktyce oznacza to rozpoznawalność przewodników UIMLA czego najprzyjemniejszą formą są zniżki udzielane w niektórych schroniskach i kolejkach górskich. Trzeba pamiętać, że UIMLA jest organizacją bardzo młodą i wiele jeszcze jest do zrobienia zanim jej członkowie w pełni docenią zalety przynależności do grona przewodników międzynarodowych. Więcej tutaj: http://www.uimla.org

Władze UIMLA:
Prezes: Henry Duvoisin (Szwajcaria)
Wiceprezes: Sylvain Jugand (Francja)
Sekretarz: Pavel Pavlov (Bułgaria)
Skarbnik: Gabriel Deramaix (Belgia)
Szef Komisji Technicznej: Bill Bailey (Wielka Brytania)