Aktualności, 18.04.2019

Wąwóz Prosiecki - miejsce warte odwiedzenia wiosną

Kiedy w Tatrach w kwietniu jeszcze zimowo i narciarsko a mamy już ochotę stąpać suchą nogą po górskich szlakach warto wybrać się za miedzę, na Słowację w Góry Choczańskie.

Zapraszamy do Doliny Prosieckiej “na sasanki”.

Sama Dolina jest krótka, liczy ok. 4 km ale za to głęboka, przecinająca w poprzek Góry Choczańskie. „Wycięta” w wapieniach jest typowym przykładem doliny krasowej – z wywierzyskami i podziemnymi ciekami wodnymi, skalnymi ścianami o oryginalnych kształtach i ciekawych nazwachy, m.in: „Janosik”, „Niedźwiedź”, „Wielbłąd” czy „Sowa”. Doliną biegnie niebieski szlak turystyczny z Prosieka przez Wielkie Borowe (Veľké Borové) do Obłazów. W 1967 r. utworzono tu „Rezerwat przyrody Prosiecka dolina (słow. Národná prírodná rezervácia Prosiecka dolina).

Dolina Prosiecka

Wiosną w pierwszej połowie kwietnia, na wapiennych murawach, bardzo blisko szlaku kwitną sasanki słowackie. Bardzo rzadkie kwiaty z rodziny jaskrowatych. Występuje naturalnie na Słowacji; w Tatrach Zachodnich, na Choczu, w Niżnych Tatrach, w Wielkiej Fatrze i Małej Fatrze. W Polsce podawana była z dwu stanowisk – Wielkie Koryciska i Małe Koryciska w Dolinie Chochołowskiej, także znajdujące się w Tatrach Zachodnich. Odnaleziono ją jednak tylko w Wielkich Koryciskach. Jest sporadycznie uprawiana w alpinariach. Roślina bardzo rzadka, chroniona.

Propozycja wycieczki:  Dolina Prosiecka i Kwaczańska

Długość całej trasy – ok. 21 km
Podany czas przejścia wynosi 6 godz., ale z uwagi na liczne atrakcje jest on zdecydowanie dłuższy.
Trasa i etapy wycieczki: Prosiek – ujście Prosieckej doliny – Vráta –

Vidová –przechodzimy przez wąwóz skalny z progami przypominający Doliny w Słowackim Raju –

 

Svorad – Prosečné – przełęcz Ostruhy – dolina Borovianka – Oblazy – Kvačany
Parkingi znajdują się w Prosieku i Kwaczanach (parking w Prosieku 2 euro), w „prezencie” otrzymuje się mapkę trasy. Przy obydwóch parkingach są punkty gastronomiczne.
Młyny na Obłazach – opłata „co łaska”, warto coś wrzucić.

Trasa jest dwukierunkowa, ale z uwagi na konieczność pokonywania drabinek i łańcuchów korzystniej jest zaczynać wycieczkę od strony Prosieka.
Trasa jest dobrze oznakowana, oprócz szlaków turystycznych, poprowadzono też ścieżkę dydaktyczną, stojące tu tablice zawierają informacje i ciekawostki o geologii, florze i faunie doliny
Trudności – niewielkie, łańcuchy i drabinki mogą pokonać też dzieci. Ślisko po opadach deszczu.
Szlaki:
niebieski Prosiek – Obłazy
czerwony Obłazy – Kwaczany
żółty Kwaczany – Prosiek

Dolina Prosiecka

 

sasanki_dol.prosiecka 2019-04-15 at 11.09.57